Toplam 15 kullanıcı 89 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

2018 Ehliyet nasıl alırım? Ehliyet almanın şartları nedir? Ehliyet almak için nereye başvurmalıyım? Ehliyet almak için sürücü kursuna gitmek zorunda mıyım? Hangi ehliyeti hangi yaşta alabilirim? Ehliyet almak için ne kadar ücret ödemem gereklidir?Bu yazımızda ilk kez ehliyet almak isteyen sürücü adayları ile mevcut sürücü belgesine ek olarak başka bir sınıfa ait sürücü belgesi almak isteyenler için hazırladık. Eski tip ehliyetini çipli ehliyet ile değiştirerek ehliyetlerini yenilemek isteyenler hemen aşağıda belirttiğimiz yazımızı inceleyebilirler.

Ehliyetimi Nasıl Yenilerim? Yeni Ehliyet Nasıl Alırım? Tıklayınız..

HANGİ SINIF EHLİYET ALACAKSINIZ?

BİRİNCİ ADIM:

2017 itibari ile yürürlükte olan mevzuatlar doğrultusunda toplam 17 tür ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Dolayısı ile sizin ilk etapta hangi sınıf ehliyet alacağınıza karar vermeniz gereklidir.

Her ehliyet sınıfının kullanabildiği araç sınıfı birbirinden farklılık arz etmektedir. Ancak bazı ehliyet sınıfları kendi sınıfına giren aracın yanında başka araçları da kullanmaya imkan tanımaktadır.

Almak istediğiniz sürücü belgesi yukarıdakilerden herhangi birisi olabilir. Bütün ehliyet sınıflarını en güncel mevzuatlara göre tek tek anlattığımız “Ehliyet Sınıfları” bölümünden incelemenizi öneririz.

EHLİYET ALMA ŞARTLARINIZ UYUYOR MU?

İKİNCİ ADIM:

Yukarıda ki başlıkta belirttiğimiz gibi ilk önce hangi sınıf sürücü belgesi almanıza karar vermeniz gereklidir. Ancak karar verdiğiniz sürücü belgesi için ehliyet alma şartlarınızın uyması gereklidir. Her sürücü belgesi türü için farklı şartlar öngörülmüş olup, yaş, deneyim, sağlık gibi farklı şartlar öngörülmektedir. Sizlerde hangi sınıf ehliyet alacağınıza karar verdiyseniz eğer, “2018 Ehliyet Alma Şartları” konulu yazımızdan sizinde şartlarınızın uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.

HERHANGİ BİR SÜRÜCÜ KURSUNA KAYDOLUN

ÜÇÜNCÜ ADIM:

Ehliyet almak için sürücü sınavına girmek zorundasınız. Sınava girebilmek için ise kesinlikle bir sürücü kursuna kaydolmanız gereklidir. Aksi halde ehliyet sınavlarına girmeniz mümkün değildir.

Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. Birincisi teorik sınav, ikincisi ise direksiyon sınavı. Ancak her aday iki sınava girmemektedir. Daha önce deneyim şartı aranan sürücü sınıfları sadece direksiyon sınavına girecektir.

Örneğin, C sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları için daha önceden B sınıfı ehliyet sahibi olma şartı arandığından bu adaylar sadece direksiyon sınavına girecektir. Dolayısı ile sürücü kursunda da sadece direksiyon derslerine girecek ve kursa yapması gereken ödemeyi ona göre yapacaktır. (Bkz. Ehliyet Almak İçin Sürücü Kursuna Gitmek Şart mı?)SÜRÜCÜ KURSU ÜCRETLERİ

Sürücü kursuna kaydolmadan evvel dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise kurs ücretleridir. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli detay, kurs ücretleri için her ilin ayrı ayrı olmak üzere taban fiyatının olmasıdır. Yani her il için taban fiyat belirlenmektedir ve o ilde bu fiyattan daha aşağıda kurs ücreti talep edilemez. Ancak yükseği talep edilebilir.

Sürücü Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

DÖRDÜNCÜ ADIM : EHLİYET TEORİK SINAVINA GİRECEKSİNİZ

Sürücü kursunda teorik derslerinizi tamamladıktan sonra teorik sınavına girmeniz gereklidir. Merkezi sınavlara girecek olan adaylar MEB tarafından Ülke genelinde yapılan sınav tarihlerini beklemek zorundadır. Bunun yanında bir çok ilde elektronik ehliyet sınavı uygulamasına geçilmiştir. Elektronik ehliyet sınavı hakkında detaylı bilgiyi “2018 Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru İşlemleri” konulu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Teorik sınava girmek için öncelikle sınav ücretini yatırarak kursunuz aracılığı ile sınava başvuru yapmanız gereklidir.

EHLİYET SINAVI İÇİN KURSUNUZ ARACILIĞI İLE BAŞVURU YAPIN

  • Kursa yazılmanız başlı başına yeterli değildir. Kursta iken sınav tarihlerini takip etmeniz ve sınav ücretini yatırdıktan sonra sınava girmeniz gereklidir. Bir çok kurs bu aşamayı kendileri takip eder. Ancak bazı olumsuz durumların yaşandığı bilgisi bizlere dahi gelmekte. Dolayısı ile sınav tarihlerini ve sınav süreçlerini web sitemizden güvenle takip edebilirsiniz.
  • Ehliyet sınavından kalmanız halinde yeniden sınav hakkınız bulunmaktadır. Test sınavını geçtikten sonra ancak direksiyon sınavına girebilirsiniz. (Bkz. Ehliyet Sınavından Kalan Adayların Yapması Gerekenler)
  • Sınavda toplam 50 adet soru sorulmaktadır. Sınavı kazamanız için en az 70 puan almanız gereklidir. Yanlış cevaplarınız doğru cevapları götürmediğinden en az 35 soruyu doğru yanıtlamanız yeterlidir. 12 İlkyardım sorusu, 23 Trafik sorusu, 9 adet motor sorusu ve 6 trafik adabı sorusu sorulmaktadır.


BEŞİNCİ ADIM : DİREKSİYON SINAVINA GİRMENİZ GEREKLİDİR

  • Yazılı sınavdan yani ehliyet teori sınavından başarılı olan adaylar direksiyon sınavını da geçmek zorundadır. Ehliyet alma sürecindeen çok zorlanacağınız aşama bu aşamadır. Dolayısı ile bu konu üzerinde web sitemiz olarak özellikle durmak istedik.
  • Direksiyon sınavına girmek için kursunuzun size vermek zorunda olduğu direksiyon derslerini muhakkak alınız. 
  • Sınava girmeden evvel muhakkak hemen aşağıda başlıklarını verdiğimiz yazılarımızı incelemeniz sizler için hayati önem taşıyabilir.

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler Tıklayınız..

SON AŞAMA: DİYEBİLECEĞİMİZ EHLİYET BELGESİNİN TESLİM ALINMA SÜRECİ

  • Kurstan alacağınız ehliyet sertifikası, sürücü belgesi yerine kullanılamaz. Müracaat ederek ehliyet (sürücü belgesi) almanız gereklidir.
  • Kurstan alınan sertifikalar ile maksimum 2 yıl içinde sürücü belgesi alınmalıdır.
  • İki sınavdan da başarılı olan adaylar için kurs ve MEB tarafından sürücü sertifikası düzenlenir. Akabinde sürücü adayı ehliyet belgesini çıkarmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubeye Müracaat eder.
  • Harç Ücretini Yatırma : Ehliyet için yukarıda ki adımları takip ettikten sonra, randevu almadan evvel harç ücretini ve sürücü belgesi kartı ücretini yatırmanız şarttır. Ücretler konusu ayrıca işlenecektir.

Sürücü sınavlarını kazandıktan sonra sürücü belgenizi almak için takip etmeniz gereken bütün adımları “Ehliyet Kazandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler” konulu yazımızda detayları ile anlattık. Dilerseniz buradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.