Toplam 25 kullanıcı 83 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

2018 DİREKSİYON SINAV ÜCRETİ

Direksiyon sınav ücreti ne kadar, direksiyon sınav ücretinin nereye ve ne zaman yatıracaksınız? Direksiyon sınavından kalan bir aday yeniden sınav ücreti ödeyecek mi? Direksiyon sınav ücretlerin yasal dayanağı nedir? Bu yazımız 2017 yılında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında Ocak 2018 da yeniden güncellenmiştir.
 • Sürücü adaylarının kurs ücretinin dışında, sınavlar için ödedikleri sınav ücretleri ile direksiyon sınav ücreti yasal mı, direksiyon sınav ücretinin yasal bir dayanağı var mı?
ACİL DUYURU :
 • Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında geçerli olacak sınav ücretleri yayınlanmıştır.
 • Ehliyet sınavı ücreti ve direksiyon sınavı ücreti her ilde aynı olup, bütün Türkiye’de aynı ücret alınmaktadır.
 • Sınav ücreti olarak kursların fazla talep ettikleri ücretin yasal dayanağını sormanız gereklidir. Fazla alınan ücretin hiçbir yasal dayanağı yoktur.
 • Bu konuda dikkatli olmanızı ve makbuzunuzu istemeyi unutmayınız.

2018 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

 • 2018 yılı için direksiyon sınav ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret her yılın başında Ocak ayında güncellenmektedir.
 • Ödemeyi kendiniz yapmanız halinde makbuzu kesinlikle sürücü kursunuza teslim ediniz. Sınav için bu ücret dışında ödemeniz gereken hiçbir ücret yoktur.

Direksiyon Sınav Ücreti Hangi Şehirde Ne Kadar?

 • Bu konuda kesinlikle bir ayrım yok. Bütün Türkiye’de aynı ücret alınır. Sadece kurs ücretleri şehirden şehire değişir. Farklı taban ücreti uygulanır.

Direksiyon Sınav Ücretinin Dışında Başka Bir Ücret Ödemem Gerekecek mi?

 • Kesinlikle hayır, ödemeniz gereken başka bir ücret yok. (Aynı Yönetmeliğin 10. Maddesinde : “…Bu ücretin dışında kursiyerlerden direksiyon eğitimi sınavı için herhangi bir ad altında ücret alınmaz.” Hükmü yer almaktadır.
 • Ancak sınavdan kalanların durumu aşağıda yer alan başlıklarda anlatılacaktır.

Direksiyon Sınavına İstediğim Yerde Girebilir miyim?

 • Bir sürücü adayı kayıtlı olduğu sürücü kursunun bulunduğu ilçenin sınırları içinde sınava tabi tutulabilir. Diğer bir ifade ile sürücü kursu hangi ilçenin sınırları içinde ise, o ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sınavlar yapılmaktadır.
 • Mazeret nedeni ile başka bir ilde bulunmanız zorunlu dahi olsa yapacak bir durum yok demektir. Böyle bir durumda sınava girmemiş sayılırsınız.

Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Kursa kayıt yaptırarak teorik sınavı geçen bir adayın toplam 4 direksiyon sınav hakkı vardır. Ancak bir sınavdan kaldıktan sonra yeniden sonraki hakkına girmek isterse direksiyon telafi eğitimine tabi tutulur. Bu eğitimin süresi 2 ders saatidir ve bu eğitimin ücretini öder. Yine de bu 4 sınav hakkında da başarısız olan bir aday 45 gün içinde AYNI Kursa kayıt olarak sadece direksiyon eğitimini alırsa yeniden 4 sınav hakkı daha tanınır.  

Direksiyon Sınavından Kaldım Ne Yapmam Gerekir?

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim?
 • Bu eğitimin ardından yeniden 100 TL sınav ücretini yatırarak ve telafi eğitimi ücretini kursa ödeyerek sınava girer. (2018 güncel bilgi)

Direksiyon Sınavı Telafi Eğitimi Nedir?

 • Direksiyon sınavından kalan bir aday tekrar sınava tabi tutulabilmesi için yeniden 2 saat ders almak zorundadır. Bu dersi sadece kayıtlı olduğu sürücü kursundan alabilir. Özel birinden yada tanıdıktan alması kesinlikle bağlayıcı değildir.
 • Resmi anlamda almış olduğu bu derslerin ücretini kursuna ödemek zorundadır.
Not: Kursa kayıt olduğunuzda ödediğiniz kurs ücreti hem teorik ders almanız hemde uygulama olan direksiyon dersi almanız içindir. Dolayısı ile kurs size resmi olarak vermek zorunda olduğu direksiyon derslerini vermek zorundadır. Bu dersler için kesinlikle ek bir ücret ödemesi yapmayınız ve hakkınızı talep ediniz. Ancak telefi eğitimi bunlara dahil değildir.
 • Yeni sistemde ehliyet taban fiyat uygulaması olacak. Ancak geçiş aşamasın da ehliyet kursları her yılında başında ilan ettikleri direksiyon dersi ücretlerini MEB e bildirmekle mükelleftir. Bildirilen bu ücretin yukarısında bir ücret alınamaz. Tamamen taban fiyat uygulamasına geçilince her il için belirli olan ücret alınacaktır.
Direksiyon Sınavında Nelere Dikkat Etmeniz Gereklidir? Tıklayınız...   Kurslarda Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalı?  Tıklayınız...  

Direksiyon Sınav Ücretini Ödemek Zorunda mıyım?

Ehliyet kursunun sürücü adaylarından direksiyon sınav ücretini istemesinin yasal bir dayanağı var mıdır?
 • Tarafımıza en çok sorulan soruların başında bu konu gelmektedir. Öncelikle bilmenizi isteriz ki bu ehliyet sınav ücretini kursunuza ödemenizi isteyen birim sürücü kursunuz değil, söz konusu sınavı yapan kurum olan MEB’dir. Bu ücret sürücü kursu bedelinin dışında olan bir ödemedir. Tamamen yasal bir ödemedir.
 • Karayolları Trafik Kanunu’nun 42. Maddesinde “…Teorik ve uygulamalı sınavlar için sürücü adaylarından alınacak sınav ücreti ile sınavlara ilişkin iş ve işlemlerde görev alanlara ödenecek ücretler her yıl Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir…” hükmü ile Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesinin 10. Maddesinde “Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için kursiyerlerden Bakanlıkça her yıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. “ hükmü yer almaktadır.
Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girme Hakkınız Var? Tıklayınız...   Ehliyet Sınavından Kalan Adayların Yapması Gerekenler Tıklayınız...

Kursa kayıt oldum bütün ücretleri onların ödemesi gerekmiyor mu?

Bizlere ulaşan bazı bilgilerde sürücü kurslarının bazıları adaylardan paket bir ücret alarak bütün ödemeleri kendilerinin yapacağını ve takip edeceğini ifade etmektedirler. Bu durum anlaşmaya bağlı olan bir durumdur. Buradaki esas nokta bu şekilde çalışan kurslar sınav ücretlerini aslında peşin almaktadırlar. Resmi anlamda sorumluluk ise yine adayın kendisindedir.
 • Bizim size tavsiyemiz her şeyi ilk kayıt aşamasında konuşun. Bu konuyu da açık açık sorarak anlaşma sağlayın.
 

Direksiyon Sınav Ücretini Ne Zaman ve Nerede Yatırmalıyım?

 •  Direksiyon sınav ücretini sınavın yapılacağı tarihten 6 gün önce Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu Devlet Bankalarından birinin hesabına yatırmanız gereklidir. (Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesinin 10. Maddesi)
 • Direksiyon sınavınızı Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize eden yer tamamen sürücü kursunuzdur. Dolayısı ile bu ücreti kursunuz aracılığı yatırıp, siz sadece takibinizi yaparsanız daha iyi olacağını düşünmekteyiz. Ancak muhakkak takip etmenizi öneririm.
0
oy
5
cevap

Direksiyon sınavı değerlendirme formu ek 4 nedir?

Direksiyon sınavlarında değerlendirme formu olarak kullanılan Ek 4 Formu nedir? Direksiyon sınavına girecek olan sürücü adaylarının Ek 4 ve Ek 3 formları hakkında bilmeleri gereken hususlar nelerdir?  Ek 4 formu hangi sınıf sürücü sınıflarında kullanılır? Bu formda dikkate alınan hususlar nelerdir? Mavi, sarı ve kırmızı renkleri neyi ifade etmektedir? 

Ek 4 formuna göre hangi hataları yapanlar sınavdan kalmış sayılır? 

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Toplam 12 cevap verildi
0

Sürücü adayları direksiyon sınavına girdikleri zaman Ek 4 yada Ek 3 formları üzerinden değerlendirilecektir.

Ek 4 Formu : “B”,“BE”, “C1”, “C1E”,“C”,“CE”, “D1”, “D1E”, “D”,“DE” veya “F” Sınıfları için direksiyon sınavına giren adaylar için kullanılır.
Ek 3 Formu ise : Bunların dışında kalan “M”, “A1”, “A2”, “A” veya “B1” Sınıfları için kullanılır.

Ek 4 Formunda 3 farklı renkte bölümler yer alır. Bu renk ayrımları çok önemlidir. Birazdan hepsinden aşağıda bahsedilecektir. Ayrıca bu form temel olarak iki bölümden oluşur. Birinci bölüm Araç Bilgisi Sorgulama Bölümü, diğeri ise Sürüş Becerisi ve Trafik Algısına Yönelik Davranışlar Bölümü

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Yani bu durumda, otomobil ve kamyonet, minübüs ve otobüs, kamyon ve tır için direksiyon sınavına girecek olan sürücü adayları Ek 4 formuna göre değerlendirilecektir.

 • 8 ay önce
 • Editör

Aynen, motor türü araçlar için direksiyon sınavına girecek olanlar ise Ek 3 formuna göre değerlendirilir.

 • 8 ay önce
 • Editör

Motor derken, motosiklet türü araçları kastettik.

 • 8 ay önce
 • Editör
0

ARAÇ BİLGİSİ SORGULAMA BÖLÜMÜ

Bu bölümde toplam 14 adet araç tanıma ile ilgili sorular bulunmaktadır. Direksiyon sınavı anında komisyon üyeleri bu soruları sizlere soracaktır.

Bu sorular sırası ile :

1- Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek.
2- Fren sistemlerini (el/ayak) gösterecek.
3- Işıklandırma sistemi (Araçtaki bütün lambaları açıp kapattıracak).
4- Yağ ve su göstergeleri gösterilecek. Hangi durumda tehlike olduğunu bilecek.
5- Sinyal ikaz ışıklandırmalarını çalıştıracak.
6- Aracın kaç vitesli olduğunu bilecek.
7- Gaz ve debriyaj pedallarını gösterecek.
8 - Akünün yerini gösterecek.
9- Yakıt göstergesindeki yakıt durumunu bilecek.
10- Direksiyon kumandalarını (Uzun/kısa far, sinyal kolu ve silecek kolu) gösterecek.
11 - Araç kaputunun açacak, motor yağı/soğutma suyu konma yerini gösterecek.
12- Araç bagajını açacak (stepne, kriko, reflektör, ilkyardım çantası) ve gösterecek.
13 - Dikiz aynalarının ayar yerini gösterecek.
14 - Cam sileceklerinin suyunun konulma yerini gösterecek.

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Peki hocam bu soruların hepsimi sorulacaktır bize. Birde soruların hepsine doğru cevap vermek zorunda mıyız? Yani olur da sorulardan sadece birini bilemezsem ne olur?

 • 8 ay önce
 • Editör

Yukarıda belirttiğimiz 14 soru Ek 4 formunda yer alan sorulardır. Bu sorulardan 5 tanesini bilemeyen bir sürücünün sınavına son verileceği Yönetmelikte açıkça yazmaktadır.

 • 8 ay önce
 • Editör
0

Peki Hocam, bu formda yer alan mavi, sarı ve kırmızı renkli yerler neyi ifade etmektedir? Bu renkler hakkında sınava girecek sürücü adaylarının bilmeleri gerekenler nelerdir?

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Ek 4 Formunda:

Kırmızı renkle işaretlenmiş yerlerden tek hatayı yapanların sınavına son verilir. Yani sınavı kaybetmiş sayılır.

Sarı renkle işaretlenmiş bölümler iki hata olarak değerlendirilerek kursiyerin sınavına son verilir.

Mavi renkle işaretlenmiş bölümler beş hata olarak değerlendirilerek kursiyerin sınavına son verilir. Mavi renkli yerler hemen yukarıda belirttiğimiz 14 soruluk yerdir.

 • 8 ay önce
 • Editör
0

Ek 4 Formunda yer alan Kırmızı renkli yerlerde hangi hususlar vardır peki Hocam?

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

0

KIRMIZI RENKLİ YERLER:
Aşağıda belirtilen hataları asla yapmayın...

1- Emniyet kemerini takmamak,
2- Aşırı heyecanlı ve telaşlı olanların sınavı hemen iptal edilir.
3- Trafik polisi ile diğer yol ikaz ve değilşiklikleri veya yönlendirmeleri fark etmemek,
4- Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, işaretlere uymuyor

5- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler etkisinde.
6- Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor.
7- Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlayamıyor.
8- Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
9- Yaya ve okul geçitlerinde yayalara ve bisikletlilere yol vermiyor.
10 - Hemzemin geçitlerinde geçiş kurallarına uymuyor.

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Ayrıca:

1- Aracı hareket ettirirken, ön ve arka trafiği kontrol etmemek ve sinyal vermemek, Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapma durumları da dahildir.

2- Yine, Şerit değiştirirken zamanında sinyal vermemek, şerit ihlali yapmak, güvenlik şeridine girmek, şerit değiştirirken ayna kontrolü yapmamak, kontrolsüz şerit değiştirmek..

3- Sollama esnasında sinyal vermemek, ayna kontrol etmemek, diğer araçları tehlikeye atmak,

4- Kavşağa yaklaşırken yavaşlamamak, aynaları kontrol etmemek, şerit ihlali yapmak, sinyal vermemek,

5- Direksiyon hakimiyetinde aracı sağa sola savurmak,

 • 8 ay önce
 • Editör
0
oy
7
cevap

Direksiyon sınavında torpil olur mu acaba?

Ya arkadaşlar beni en çok korkutan şey şu direksiyon sınavı. Komik gelecek ama bu sınavda torpil var mı acaba.. İnanın sadece panik ettiğimdem sınavdan kalırım. yoksa çok iyi sürüyorum. Ama sınav anında korkudan kalacam..  

 • 9 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Toplam 12 cevap verildi
0

:) Hocam senin şuan Japonya ya gitme imkanın var mı? Hemen şuan ama. Yarın sabah kalkacan ve gidecen.. İşte öylede torpil imkanın var bence...) Japonyaya gitme ihtimalin kadar..

 • 9 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Ha ha ha.. güzelmiş bu espri yaa..

 • 9 ay önce
 • ÖzcnK
0

Yooo yooo.. bence şöyle diyelim.. mesela senin Aya (hani şu bildik aya) gitme ihtimalin var mı.. yok diyemeyiz. İşte bu şekilde torpil imkanın var bence.. )

 • 9 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Bu daha güzelmiş ama..

 • 9 ay önce
 • ÖzcnK
0

Arkadaşlar yeni sistemde direksiyon sınavı son derece şeffaf ve doğru bir şekilde yapılmaktadır. Açıkçası torpil olayının olması bence de imkansız. Yani az önceki esprili yorumlar biraz da doğru aslında.. Başka sorunuz olması halinde açıklama yapmaya çalışacağım.

 • 9 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

0

Bende espri yaptım zaten bu sorumla. Yoksa ne işim olur torpille morpille. Hani olsa imkanım yok demem de.. ama işi olmaz..

 • 9 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

ya bırak şimdi .. yolunu aradın belli ki..

 • 9 ay önce
 • ÖzcnK
0

Değerli arkadaşlar direksiyon sınavlarında torpil olması ihtimal dahilinde dahi olmaz. Uzun süredir yürürlükte olan yeni düzenlemeden araç içinde 2 komisyon üyesi olduğu gibi, sınav alanında başka denetmenler de vardır. Bu kişilerin hepsi birbirinden bağımsız rapor tutar. Araç içinde dahi iki komisyon üyesinin tuttukları rapor birbirinden bağımsızdır.

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

Hocam doğru dediniz ancak Motosiklet türü araçlarda durumun biraz farklı olduğunu hatırlatmakta yarar var sanırım. Çünkü motosiklet türü ehliyet için sınava giren sürücü adayları haliyle motosikletlere tek binmektedir. Komisyonda bulunan kişinin yönlendirmesi de kulaklık gibi bir iletişim ile sağlanmaktadır.

 • 8 ay önce
 • ÖzcnK

Doğru dedin. Bu konuyu hatırlatman iyi oldu kesinlikle.

 • 8 ay önce
 • ÖzcnK
0

Hakkaten zormu torpil yapmak yaa. yapacağımdan değil yani sormam.. merak ettim ondan dolayı :)

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.

0

B sınıfı araçlar için sınav yapılırken araç içinde iki komisyon üyesi oturuyor. Bu komisyon üyeleri aynı kağıda mı rapor tutar yoksa ikisi de farklı kağıda mı? Sorum inşallah anlaşılmıştır. Yani ikisinin de vereceği sınav raporu birbirinin aynı mıdır

 • 8 ay önce

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız.