Ehliyet Sınav Sonuçları

Toplam 148 kullanıcı 89 /100

Yayıncı :

21 NİSAN 2018 EHLİYET SINAV SONUÇLARI

21 NİSAN 2018 EHLİYET SINAV SONUÇLARI AÇIKLANIR AÇIKLANMAZ SİTEMİZDE HEMEN AÇIKLANACAKTIR. EHLİYET SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANACAĞI MEB'İN RESMİ WEB SİTESİNE DAİR LİNK HEMEN AŞAĞIDA MAVİ BÖLÜMDÜR. 

SINAV SONUÇLARINA NASIL BAKMANIZ GEREKTİĞİNİ AŞAĞIDAKİ BÖLÜMDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

 

Ehliyet sınavından kalanlar elektronik ehliyet sınavına girebilir mi? Tıklayınız..

 

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler  
Ehliyet Sınavından Kalan Adayların Yapması Gerekenler  
Sürücü Kurslarında Direksiyon Saati Kaç Saat Olmalıdır  
Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girebilirim

- Elektronik Ehliyet Sınavı (e-Sınav) Bütün Detaylarıyla

 

29 Temmuz - 20 Mayıs - 11 Şubat 2017 Ehliyet sınav soruçlarını ilk duyuran biz olmuştuk. Aynı şekilde 23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavının sonuçlarınıda ilk duyuran biz olacağız

AYRICA bu yazımızda sınavdan sonra yapmanız gerekenleri mevzuatlara uygun olarak anlatmaya çalıştık. Takip etmeniz ve dikkat etmeniz gereken bütün adımları bu yazımızdan muhakkak okumanızı tavsiye ederim.

-Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Tıklayınız...
-Direksiyon Sınavında Bu Hataları Asla Yapmayın!!  Tıklayınız...

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR? 

Binlerce kişinin katıldığı sürücü sınavının ardından sonuçlar açıklandığı zaman MEB sisteminde büyük bir yoğunluk yaşandığından MEB sitesinin tıkandığını ve sunucularının yetmediğini görmekteyiz. Bir çok adayın sonuçları öğreneceği sitede sürekli olarak yanlış menülerde sonuçlara bakması bu süreci daha da uzatmaktadır. Dolayısı ile bu yazımızda sınav sonuçlarını aşama aşama nasıl öğreneceğinizi bir kaç adımda anlatmak istedik.

BİRİNCİ AŞAMA: Sınav sonuçlarınızı Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Resmi web sitesinde Motorlu Taşıtlar Sınav Sayfasına girerek yada E-Devlet şifreniz üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Hemen aşağıda bu linkimizi bulabilirsiniz.

NOT: Bu link üzerinde yer alan sonuç sayfası sınav sonuçlarının açıklandığı hafta içinde aktif halde olacaktır. Dolayısı ile bu sayfayı ziyaret ettiğinizde sınava ait bir sonuç ekranı çıkmayabilir. Sadece daha önceki dönemlere ait bütün sınavların sonuçlarını görebilirsiniz. 

İKİNCİ AŞAMA : 

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI NASIL ÖĞRENECEKSİNİZ: 

 1. 1. MEB Sorgu Sayfasını Ziyaret Ediniz: 

 • Yukarıda verdiğimiz linkten siteye giriş yaparak girmiş olduğunuz sınavı seçiniz.


 1. 2. Bilgilerinizi Girmeniz Gerekli:

 • Aşağıdaki Resim de gözüken kutucuğa T.C.Kimlik Numaranız ve Güvenlik kodunu girdikten sonra “Tamam” seçeneğini işaretleyiniz.

EHLİYET SINAVININ KAYBEDİLMESİ HALİNDE:

 • Sınavı geçmeniz için almanız gereken puan 70'dir. Bunun için en az 35 soruyu doğru cevaplamanız gerekir. Yanlış cevaplar doğru cevabınızı götürmez.
 • Sınavı kaybetmeniz halinde 3 sınav hakkı daha tanınmaktadır. Yani her bir adayın yazılı sınav için toplam 4 sınav hakkı vardır.  Bunun için bir sonraki tarihte yapılacak olan sınava girmeniz için sınav ücretini kursunuz aracılığı ile yatırmanız gereklidir. 
 • Test sınavdan 70 puandan daha aşağı bir not almanız halinde sınavdan maalesef kalırsınız. 

EHLİYET SINAVININ KAZANILMASI HALİNDE: 

 • 70 puan ve daha yukarısında not alan adaylar sürücü sınavının yazılı aşamasını geçmiş sayılır. Bu aşamadan sonra direksiyon sınavına hazırlık süreciniz başlamaktadır. 
 • Ancak direksiyon dersleri için test sınavını beklemenize gerek bir durum yoktur. 
 • Teorik dersleri tamamlamanız halinde bir an evvel direksiyon derlerine başlamanızı tavsiye ederim. 

ÖNEMLİ !! DİREKSİYON DERSLERİ :

 • Teorik sınavı kazandıktan sonra direksiyon sınavına da girmek zorundasınız. Ancak bu sınava girmeden evvel muhakkak sürücü kursunuzdan direksiyon eğitimlerini almak zorundasınız.
 • Sürücü kurslarına giden her bir adayın kurs için ödediği ÜCRET direksiyon derslerinizi de kapsamaktadır. Dolayısı ile direksiyon dersleriniz için kesinlikle ek bir ücret ödemesi yapmayın. ANCAK: Kursun vermek zorunda olduğu eğitimleri yeterli bulmayıp ek direksiyon dersi almak isterseniz bunun için ücret ödemesi yapmanız gereklidir.
 • Her ehliyet sınıfının almak zorunda olduğu direksiyon ders saati birbirinden farklıdır. Örneğin B sınıfı ehliyet için kursa giden bir aday 14 saat ders almak zorundadır. A sınıfı için kursa giden bir aday 6 saat ders almalıdır. 
 • UNUTMAYIN: Sizlerin kursa ödediğiniz bedel teorik ve direksiyon derslerinizin ücretidir. Kurslar da bunun için varlardır zaten. 
 • Ek direksiyon derslerinin ücretlerini konuşurken her il için taban fiyat olduğunu unutmayın. 

DİREKSİYON SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

 • 2017 yılı için direksiyon sınavı için ödemeniz gereken ücret 80 TL 'dir. 

DİREKSİYON SINAVINA KAÇ KEZ GİREBİLİRİM?

 • Ehliyet alma sürecinizde sizi en çok zorlayacak olan süreç direksiyon sınavını geçmenizdir. Özellikle 2016 yılından itibaren yürürlüğe giren değişiklikler ile birlikte bir çok aday ancak ikinci üçüncü hatta dördüncü hakkında sınavı geçebilmektedir.  Direksiyon sınavının zorlaşmasını, daha doğrusu zorlu bir süreçten geçilerek ehliyet alınmasını biz kesinlikle DOĞRU buluyoruz.  Bilinçsiz ve iyi eğitim almamış bir sürücünün trafikte ne tür felaketlere yol açtığı malumunuz. 
 • Bir sürücü adayının direksiyon sınavını geçmek için toplam 4 sınav hakkı vardır. Yani ilk hakkını kullandıktan sonra bu kişiye 3 hak daha tanınmaktadır. 
 • Bir sınavdan kalmanız halinde bir sonraki sınav için tekrar ücret ödemesi yapmanız gereklidir. 
 • Ayrıca bir sınavdan kalmanız halinde bir sonraki sınava girmek için 2 saat direksiyon eğitimi almak zorundasınız. Ve alacağınız bu 2 saat eğitimin ücretini ödemek zorundasınız.