Toplam 947 kullanıcı 72 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Önümüzde ki süreçte yapılacak olan ilk ehliyet sınavı 10 Şubat 2018 ehliyet sınavıdır. 10 Şubat 2018 ehliyet sınavı ve sınavdan sonraki süreçte bilmeniz gereken bütün detayları aşağıda tek tek başlıklar halinde açıkladık.

10 ŞUBAT 2018 EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavı Sorularının Tamamı 

10 Şubat 2018 İlk Yardım Soruları

10 Şubat 2018 Trafik Soruları

10 Şubat 2018 Motor Soruları

10 Şubat 2018 Trafik Adabı Soruları

10 Şubat 2018 Ehliyet Sınav Soruları (PDF) Tıklayınız... 

 

EHLİYET DENEME SINAVLARI

ÇIKMIŞ EHLİYET SINAV SORULARI 

10 Şubat 2018 ehliyet sınav soruları PAZARTESİ gününden itibaren her an yayınlanabilir. Soruları ve cevaplarını en ererkeöğrenen olmak için bizi takip etmeye devam ediniz... 10 ŞUBAT 2018 EHLİYET SINAVININ İŞLEYİŞ SÜRECİ


  • 1- Ehliyet kursuna kayıt ve kursta derslere katılmak,
  • 2- 10 Şubat 2018 tarihinde yapılacak olan sınava girmek için sınav harcını yatırma ve teorik sınava girmeniz,
  • 3- Teorik sınav sonuçlarının açıklanması,
  • 4- Direksiyon derslerini almanız ve direksiyon sınavına girmeniz,
  • 5- Direksiyon sınavını da kazanmanızın açıklamasından sonra sürücü olur dosyanızın hazırlanması
  • 6- Ehliyet belgesini çıkarmak için gerekli belgeleri hazırlamak ve randevu almak,
  • 7- Sürücü belgesi harç parasını yatırmak ve randevu tarihinde başvuru yaparak ehliyeti çıkarmak,

SÜRÜCÜ SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIZ

1)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

10 Şubat 2018 ehliyet sınavına girecek olan sürücü adayları, ehliyet sınavına en kolay çıkmış ehliyet sınav sorularını çözerek hazırlanabilir.  Özellikle sınavın son birkaç haftasını iyi değerlendirmeniz gerekir. Web sitemizde yer alan çıkmış ehliyet sorularından çözümlü ehliyet sorularını analiz ederek çözmeniz sizler için son derece yararlı olacaktır.

EHLİYET SINAVINA BAŞVURU

2)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavına Başvurunuzu Yapınız

Aslen sürücü kursuna kaydolduktan sonra ehliyet sınavına başvuruyu yapmış sayılırsınız. Ancak sınav dönemi geldiğinde sınav harç ücretini yatırmanız gereklidir. Kursa ödemiş olduğunuz ücret sınav ücretini kapsamamaktadır ve bu ücreti yatırmak aslen sizin görevinizdir. Ödemeyi yaptıktan sonra makbuzunuzu kursunuza teslim etmek zorundasınız.  Ayrıca bu ücretin ödenmesini sizin adınıza sürücü kursunuzda takip edebilir. 

3)  Sınava Son Başvuru Tarihi Ne Zaman

Bu tarihte yapılacak olan sürücü sınavı için son başvuru tarihi 15 Ocak 2018'dir. Bu tarihe kadar sürücü kursuna giderek kayıt yaptırmanız gereklidir. Bu tarih itibariyle yaş şartını tamamlamanız gereklidir. Yani bu durumda yaş şartını 7 Ekim tarihi itibariyle değil, 10 Temmuz tarihinde yaş şartını doldurması gerekir.


4)  10 Şubat 2018 Sınavı İçin Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 
Bu tarihte sınava girecek adaylar için yaş hesaplaması yapılırken, sınav için son başvuru tarihi esas alınmaktadır.  Örneğin, B sınıfı ehliyet alacak olan sürücü adayları 9 Nisan 2017 tarihinde 18 yaşını tamamlamış olmalıdır. 10 Nisan tarihinde 18 yaşını tamamlayacak olan sürücü adayları ancak bir sonraki sınava başvurabilir.
 

5)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar ve Nereye Yatırmam Gereklidir?

Teorik sınav ücreti 75 TL iken, Direksiyon sınav ücreti ise 100 TL’dir.  Sınav harç ücretlerini Halk Bankası yada Ziraat Bankalarına yatırabilirsiniz. Ancak bu konuda muhakkak sürücü kursunuz ile irtibat halinde olunuz. Dekont üzerinde T.C. Kimlik Numaranız, Adınız ve Soyadınızın doğru yazıldığından emin olunuz. Ehliyet sınav ücreti ile direksiyon sınav ücretini ne zaman ve nereye yatırmanız gerektiğini aşağıda ki yazılarımızdan inceleyebilirsiniz.
 

6)  Sürücü Kursuna Ücret Ödedim, Sınav Ücretlerini Kursumun Ödemesi Gerekmez mi?Sürücü Kurslarına ödemiş olduğunuz ücret sadece kurs ücretini kapsar. Bunun dışında kalan sınav harç ücretleri ile sınavı kazandıktan sonra ödemeniz gereken ehliyet harç ücretlerini yatırmak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.  Ancak bazı kurslar sürücü adaylarının iş ve işlemlerini daha kolay kılmak ve takip etmek için sınav harç ücretlerini peşinen alıp aday adına kendileri de yatırabilmektedir. 
 

7)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavı Hangi Gün ve Saatte Yapılacaktır?

 
2018 tarihinde yapılacak olan merkezi ehliyet sınavları öğleden sonra saat 14:00 da başlayıp, 15:00 da bitecektir. Dolayısı ile bu tarihte   yapılacak olan sınavda saat 14:00 da başlayacaktır.  Ayrıca sürücü sınavları Cumartesi günleri yapılmaktadır.

8)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavına Nerede Gireceğim?

10 Şubat 2017 Ehliyet Sınavına gireceğiniz yerler ile ilgili olarak adresinize herhangi bir tebligat gelmeyecektir. Ayrıca internet ortamında da bunu sorgulayacak bir sistem mevcut değildir.  Ehliyet sınavına nerede gireceğinizi sadece sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca 15 Mayıs 2017 tarihinde sınava nerede gireceğiniz açıklanacaktır. 
 

SINAV SONUÇLARI

9)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınav Soruları ve Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MEB takvimine bakıldığında ehliyet sınavından sonra bir hafta içinde sınav soruları açıklanmaktadır.Tahminimize göre 15 Şubat 2018 tarihinde sınav soruları açıklanacaktır.  Ancak sınav sonuçları biraz da geç açıklanmaktadır. Sınav takvimine göre 20 gün içinde açıklanacağı belirtilmiş olsa da 25 Şubat tarihinde sonuçların açıklanacağını düşünmekteyiz. 
 

10)  10 Şubat Sınavının Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 

 
Ehliyet sınav sonuçları tahmini olarak 25 Şubat 2018 tarihinde açıklanacaktır. Ancak geçmiş yıllarda yaşanan tecrübelere göre bu tarihin daha da uzayabileceğini ifade etmek isteriz. Ancak daha erken açıklanacağını pek sanmıyoruz. 
 
Not: Ehliyet sınav sonuçları açıklandığı zaman MEB sayfası oldukça yoğun olmakta ve 3 saat kadar siteye erişim zorlaşmaktadır. Bunun için hemen aşağıda linkini verdiğimiz sayfamızdan sonuçları takip edebilir, ayrıca sonuçları nasıl öğreneceğinizi takip edebilirsiniz. 
 

11)  Ehliyet Sınavından Kalmanız Halinde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

 
Sürücü adaylarına ehliyet sınavlarında toplam 4 sınav hakkı verilmektedir. Ancak her sınav için ayrıca sınav harç ücreti öder. Bu hususta detaylı bilgi edinmek için "Ehliyet Sınavından Kalanların Yapması Gerekenler" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.
 

12)  10 Şubat 2018 Ehliyet Sınavının Direksiyon Sınavı Hangi Tarihlerde Yapılacaktır?

Ana sınav 19 - 20 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır. Ana sınavdan kalan adaylar için 3 ara sınav yapılacaktır.
16 - 17 Eylül,
30 Eylül - 1 Ekim,
21-22 Ekim tarihlerinde

DİREKSİYON SINAVI

13)  Direksiyon Sınavı İçin Direksiyon Derslerini Ne Zaman Alacağım?

Direksiyon eğitimini almak için teorik sınavı kazanmanıza gerek yoktur. Teorik derslerinizi tamamlamanızın hemen ardından direksiyon derslerini almaya başlayabilirsiniz. Her sürücü kursu adaylara belirli ders saatinde direksiyon eğitimi vermek zorundadır. Bu konuyu "Sürücü Kurslarında Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalı" çalışmamızı konulu yazımızdan öğrenebilirsiniz. 
Ayrıca sınava hazırlanmak ve sınav hakkında ayrıntı bilgi almak için "Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.