2018 Ehliyet Sınav Tarihleri Direksiyon Sınav Tarihleri

Toplam 32 kullanıcı 72 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

2018 ehliyet sınav tarihleri ne zaman? 2018 yılında merkezi sınav sistemi ile kaç ehliyet sınavı yapılacak? 2018 direksiyon sınav tarihleri ne zaman? 2018 ehliyet sınav sisteminde değişen uygulamalar nelerdir? 2018 yılında elektronik ehliyet sınavı hangi illerde yapılacak?

2018 Ehliyet Sınav Tarihleri

2018 Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

2018 Yılında Merkezi Ehliyet Sınavları Yapılacak mı?

2018 yılında Türkiye’nin tamamında elektronik ehliyet sınavına geçiş yapılacağı duyurulmuştu. Elektronik ehliyet sınavının yapılabilmesi için her ilde elektronik ehliyet sınav merkezlerinin kurulması gerekliydi. Ancak henüz daha bir çok ilde bu süreç tamamlanamamıştır.
Dolayısı ile 2018 yılında da merkezi sistemde ehliyet sınavları devam edecektir.

2017 Ehliyet Sınav Tarihleri

 • 1- 11 Şubat 2017 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)
 • 2- 20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)
 • 3- 29 Temmuz 2017 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)
 • 4- 07 Ekim 2017 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)
 • 5- 23 Aralık 2017 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

Elektronik Ehliyet Sınavı İle Normal Sınav Arasında Bir Fark Var mı?

Elektronik ehliyet sınav ile merkezi ehliyet sınavı arasında hiçbir fark yoktur. Her iki sınavda aynı soru havuzundan sorulmaktadır.Ehliyet sınavları için Milli Eğitim Bakanlığının elinde 3500 sorudan oluşan soru havuzu vardır. Gerek e sınavda ve gerekse normal sınavda bu soru havuzundan seçilerek sorular sorulmaktadır.
 • Merkezi olarak yapılan sınavlar senede belirli tarihlerde yapılırken e sınav her hafta sonu yapılmaktadır.
 • E sınav için randevu almak zorundasınız.
Bunlarında dışında sınav ücreti vs. hep aynıdır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Elektronik Ehliyet Sınavı Başvuru İşlemleri konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

2018 Direksiyon Sınav Tarihleri Ne Zaman

2018 yılında gireceğiniz ehliyet sınavlarının net tarihleri henüz yeni acıklandı. Dolayısı ile direksiyon sınav tarihleri için net bir tarih vermemiz mümkün değildir.
Ancak elektronik ehliyet sınavına giren adaylar için sınava girdiği haftadan sonra ki birkaç hafta içinde direksiyon sınavına tabi tutulacaktır.

Ehliyet Almanın Şartları Nelerdir?

Şuan ki uygulamada 17 çeşit ehliyet sınıfı vardır. Her ehliyet sınıfları için ehliyet almanın şartları farklıdır (bazı şartlar ortaktır).

Herhangi bir sürücü belgesine sahip olmak için en önemli olan şart yaş şartı ve deneyim şartıdır.

Ehliyet almanın şartlarını genel olarak anlattığımız “Ehliyet Almanın Şartları” konulu yazımızı muhakkak inceledikten sonra sürücü kursuna başvurmanızı öneririm.
Hemen aşağıda ise ehliyet almanın şartlarını kısaca değinmek istedim.

Ehliyet Almanın Yaş Şartı:
 • M, A1 ve B1 ehliyet sınıfları için 16 yaşını,
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını,
 • A ehliyet sınıfları için 20 yaşını tamamlamak, Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerli motorsiklet ehliyetleri için 21 yaşını tamamlamak,
 • C, CE, D1 ve D1E ehliyet sınıfları için 21 yaşını tamamlamak,
 • D ve DE ehliyet sınıfları için 24 yaşını tamamlamak gereklidir.
Ehliyet Almanın Deneyim Şartı:
 • A ehliyet için en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgenizin olması gereklidir.
 • C1, C, D1 ve D ehliyet belgelerinden birini almak için en az B sınıfı ehliyetinizin olması gereklidir.
 • BE sınıfı ehliyet için B sınıfı sürücü belgesi,
 • CE sınıfı ehliyet için C sınıfı sürücü belgesi,
 • C1E sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin C1 sınıfı ehliyete sahip olmaları,
 • DE sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin D sınıfı ehliyete sahip olmaları,
 • D1E sınıfı ehliyet almak için D1 sınıfı ehliyetinizin olması gereklidir.

Ehliyet Almak İçin Sürücü Kursuna Gitmek Zorunda mıyım?

Bizlere en çok sorulan soruların başında sürücü kursuna gitmenin ve kurs ücretini ödemenin zorunlu olmadığı sorusu gelmektedir.

Ehliyet belgesi almak için sürücü kursuna kaydolmak zorundasınız. Ayrıca kursta hem teorik derslere hem de direksiyon derslerine aktif olarak katılıp sınavlarına da girmek zorundasınız.

Ehliyet Almak İçin Hangi Sınavlara Gireceğim?

İlk kez ehliyet alacak bir sürücü adayın iki aşamalı sınava girmesi gereklidir.
 • Teorik ehliyet sınavı
 • Direksiyon Sınavı
Daha önceden ehliyet belgesi olup ehliyetini yükseltmek isteyen sürücüler ise sadece direksiyon sınavına da girecektir.

Ehliyet Sınavından Kalan Bir Sürücü Adayının Yapması Gereken Nedir?

Kursa kaydolduktan sonra her sürücü adayının toplamda 4 sınav hakkı vardır. 4 sınav hakkı teorik sınav için ayrı, direksiyon sınavı için ayrıdır.

Örneğin, teorik sınava girip sınavdan kalan bir adayın 3 sınav hakkı daha vardır. Yine direksiyon sınavına girip kalan bir adayın 3 direksiyon sınav hakkı daha vardır.
Ancak sınavdan kalması halinde gireceği diğer sınavlar için tekrar sınav ücreti ödemesi gereklidir.

Ehliyet Almanın Aşamaları

 • 1- Yukarıda tek tek saydığımız şartları taşıyan sürücü adaylarının ilk olarak hangi sertifika için müracaat edeceğine karar vermesi gerekir.
 • 2- Bunun ardından kesinlikle bir Sürücü Kursuna Müracaat Etmeniz Gereklidir. Bu konu kesinlikle çok önemlidir. Çünkü ehliyet alma sürecinizde sınavları yapan resmi kurum olan MEB ile aranızda ki iletişim kanalı, sınava hazırlanmanızı sağlayacak yer vs. hepsi ehliyet kursunuz olacağından doğru ve yetkin bir sürücü kursu seçmelisiniz.
Bu konuda hiç bir reklam unsuru bulunmayan "Sürücü Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli" konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 • 3- Girmek istediğiniz sınav tarihine göre sürücü kursuna kayıt olmanız gerekli. Çünkü sınav için MEB'e önceden kurslar tarafından önceden isimler bildirilir ve teorik dersleri tamamlamanız gereklidir.Örneğin 11 Şubat 2016 tarihinde yapılacak olan sınaca 1 Şubat tarihinde kayıt olursanız kesinlikle bu sınava giremezsiniz. Ancak bir sonraki sınava katılabilirsiniz.
 • 4- Teorik sınavı kazanmanız gereklidir. Sınavdan kalan bir adayın toplam 4 sınav hakkı vardır.
 • 5- Teorik sınavı geçen adaylar direksiyon sınavına tabi tutulur. Bu sınavdan kalan bir adayında toplam 4 sınav hakkı vardır.
Bir adaya tanınan sınav sayısı hakkında mevzuatlar kapsamında hazırlamış olduğumuz "Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim" konulu yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.
 • 6- Direksiyon sınavını da kazanmanız halinde ehliyet almaya hak kazandınız demektir. Bu süreçten sonra kursunuzdan dosyanızı alarak ehliyet randevusu almanız gerekli.

DİREKSİYON SINAVINA HAZIRLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

 • 1- Sürücü Kursları belirli ders saati kadar sizlere direksiyon dersi vermek zorundadır. Bu ders saatlerini bilfiil doğru bir şekilde tamamlayınız. 
 
Bu dersler için ek bir ücret ödemeyiniz, ayrıca sürücü kurslarının bu dersleri sizlere doğru bir şekilde vermesini sağlayınız.  Bu konuda haklarınızın neler olduğunu öğrenmek için “Direksiyon Eğitimi Alırken Haklarınız Nelerdir?” konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 
 
 • 2- Ücret karşılığında ek direksiyon dersi alabileceğinizi unutmayınız. Bu dersleri yetkisiz kişilerden kesinlikle almayınız. Henüz ehliyetiniz olmadığı için yaşanacak olası bir kazada çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. 
Ek direksiyon derslerini kursunuzdan almanızı tavsiye ederiz. 
 
 • 3- Sürücü kursunun yetersiz kaldığını yada direksiyon derslerini mevzuatlara uygun olarak vermediğini düşünüyorsanız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz. 
Şikayet etmeden önce şikayetinizi kanıtlayacak kanıtlarınızın olmasına dikkat ediniz. Yada birkaç kişi ile tutanak tutma yolunu tercih ediniz. 
 

KURSTAN ALDIĞINIZ DİREKSİYON DERSLERİ YETMEYEBİLİR

 • Değerli arkadaşlar, direksiyon konusunda yeterli seviyeye gelmeniz sadece direksiyon sınavı için değil, aynı zamanda iyi bir sürücü olmanız için elzem bir durum teşkil eder. 
 • Bunun için direksiyon konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız eğer ek direksiyon derslerini almanızı önermekteyiz.  Direksiyon sınavından kalmanız halinde, yeniden direksiyon sınav ücreti ödeyecek, aynı zamanda 2 ders saati direksiyon dersi ücretini kursunuza ödemek zorunda kalacaksınız. 
 

DİREKSİYON SINAVINDA PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

Bilmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de budur. Direksiyon sınavlarında puanlama sistemi yoktur. Mavi, Sarı ve Kırmızı olarak ifade edilen kriterler vardır. 
 
 • Mavi ile belirtilen kriterler sınavın ilk 5 dakikasında sorulacak olan 14 soruluk kısımdır. Bu sorulardan 5 tanesini bilemeyen aday sınavı kaybetmiş sayılır. Sınavına hemen son verilir. 
 • Sarı renk ile belirtilen kriterlerden herhangi birini iki kere veya farklı maddelerden iki tanesini ihlal edenler sınavı kaybetmiş sayılır. 
 • Kırmızı renkle işaretlenmiş maddelerden birini ihlal eden kursiyerin sınavına son verilir.
Bu renk kriterlerinin neler olduğunu bir sonraki yazımızda geniş olarak açıklayacağız. 
 
Bu renk kriterlerinin dışında komisyon üyelerinin gene kanaatleri de önem taşımaktadır. Kısaca çok zorlu bir sınav sizleri bekliyor. Şimdiden sınava iyi hazırlanmanızı önemle vurgulamaktayız.  
 
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR