Toplam 17 kullanıcı 88 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

EHLİYET VE DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ KEZ GİREBİLİRİM?

DİKKAT !!  Direksiyon sınavına girecek olan adaylar "Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 1" ve "Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler 2" konulu makalelerimizi okumadan sınava girmeyiniz. Bu makalemiz uzman direksiyon hocalarımızdan bir sürü ipucu alınarak hazırlandığı gibi, yazımız sürekli mevzuatlara göre de yenilenmektedir. 
 
 
Bu yazımız en son 2018 yılı Ocak ayında yürürlükte olan mevzuatlar kapsamında yeniden kontrol edilerek güncellenmiştir. Sürücü adayları Ehliyet sınavına en çok kaç kez girebilir? Direksiyon sınavına kaç kez girilir? Ehliyet sınavından kalanlar ve direksiyon sınavından kalanlar yeniden sürücü kursuna gitmek zorunda mıdır ve sınav ücretini ödemesi gerekir mi?
 
 
Bu sorulardan bazılarını daha önceki makalelerimizde yanıtlamıştık.  Bu makalemizde ise sadece ehliyet sınavından kalan bir adayın toplam kaç kez ehliyet ve direksiyon sınavına girme hakkı olduğundan ve bu haklarını nasıl kullanabileceğinden bahsetmek istiyorum. 
 

EHLİYET SINAVINA KAÇ KEZ GİREBİLİRİM?

Ehliyet sınavına en fazla kaç kez girebilirim? (2017 yılı güncel)

  • Sürücü kursuna giden bir adayın ehliyet sınavlarında (teorik sınav) toplam 4 (dört) sınav hakkı vardır. Mazeretsiz olarak sınava giremeyen bir aday bir hakkını kullanmış demektir. Mazereti olan aday ise bu hakkını dört hakkını tamamladıktan sonra tek sefere mahsus kullanır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 1. Fırkası) 
  • Teorik sınavlarda dört hakkını da kullanan bir aday sınavların her birisi için ayrı ayrı sınav harç ücretini ödemek zorundadır. 2016 yılı için teorik sınav harcı 60 TL olarak belirlenmiştir. Ancak yeniden sürücü kursuna gitmez ve kurs ücreti ödemez. Kursun inisiyatifinde derslere katılması sürücü kursuna bağlıdır. 

Teorik Sınavlarda 4 Sınavda da Başarısız Olan Bir Aday: 

  • Mevzuat gereği bir sürücü adayı girmiş olduğu 4 sınavda da başarısız olursa ehliyet almak için yeniden kursa kayıt yaptırmak ve sürücü kursuna kurs ücreti ödemek zorundadır. Aksi halde bu kişi yeniden ehliyet sınavlarına girmeye hak kazanamaz.  (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesi, 4. Fırka)

Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girilir? (2017 yılı güncel)

  • Teorik sınavda olduğu gibi direksiyon sınavında da bir sürücü adayının 4 (dört) sınav hakkı vardır. Ancak direksiyon sınavından kalan bir kişi diğer sınav haklarını kullanmak için  sürücü kursundan 2 ders saati direksiyon eğitimi almak zorundadır. Bu durumda alacağı 2 ders saatinin ücretini de ödemek zorundadır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 1. fıkrası)
 
  • Direksiyon sınavlarında 4 (dört) sınav hakkının tamamından da başarısız olan bir aday, teorik sınavdan farklı olarak AYNI SÜRÜCÜ KURSUNDA direksiyon eğitimi için kayıt yaptırır. Bu durumda bu kişi sadece almak istediği sertifika için alması gereken ders saati kadar eğitim alır. Ancak bu hakkının gitmemesi için en son girdiği direksiyon sınavının sonucunun bildirildiği günden itibaren 45 gün içinde kursa kayıt yaptırmak zorundadır. 
 
Bu konuda  sürücü adaylarının kaç saat direksiyon eğitim alması gerektiği konusunda “Sürücü Kursu Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalı” konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 

MAZERET DURUMLARI:

Mzerete Sebebiyle Ehliyet Yada Direksiyon Sınavına Giremeyenlere Bir Sınav Hakkı Tanınır. 

Mevzuatta sayılan mazeretlerden dolayı sınava giremeyen bir adaya, toplamda ki dört sınavdan sonra bir sınav hakkı tanınmaktadır. Aklınızın karışmaması için konuyu bir örnekle açıklayalım. 
 
Örneğin: 8 Ekim 2016 tarihinde yapılacak olan ehliyet sınavına mevzuatta sayılan bir mazeret nedeniyle katılamayan bir aday, normal süreçte sonraki sınav haklarını kullanır. Eğer sonraki 3 sınav hakkında da başarısız olursa ilk sınavdaki mazeret durumu araya girer ve o kişiye bir sınav hakkı daha tanınır.  
 
 
  • Hastalıktan dolayı sınava katılamayanlar resmi yada özel sağlık kuruluşlarından alacakları raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar gitmekte olduğu sürücü kursuna ibraz etmelidir.  
  • Yangın, deprem gibi afetlerden dolayı birinci derece yakınının ağır hasta olması veya vefat etmesi durumlarında bu durumu gösteren resmi belgeyi kursa teslim edenler, 
  • Spor, müzik, folklor gibi ulusal ve uluslararası düzeyde Ülkemizi temsil edenler sınava giremeyeceklerine dair resmi belgeyi gittikleri sürücü kursuna ibraz etmelidir. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği 15. maddesi 2 fıkra). 
 
SONUÇ İTİBARİYLE:  Ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt yaptıran bir adaya 4 teorik sınav hakkı tanınır. Teorik sınavların tamamından başarısız olan bir aday direksiyon sınavına katılamaz. Dört sınavdan da başarısız olduğu için yeniden sürücü kursuna resmi kayıt olarak ve ücretini ödeyerek süreci başlatmalıdır. 
 
Yine bu kişiye toplam 4 (dört)  direksiyon sınav hakkı tanınmıştır. Direksiyon sınavlarının tamamını kullanarak sınavı geçemeyen kişi, sadece direksiyon dersi için AYNI KURSA kayıt yatırırsa yeniden 4 sınav hakkı daha tanınır.
 
 

SINAV ÜCRETLERİ

Sınavdan Başarısız Oldum, Yeniden Sınav Ücreti Ödeyecek miyim?

Girdiğiniz her sınav için ayrı ayrı sınav harcı ödemek zorundasınız. Bu durum teorik sınavda da uygulama sınavında da geçerlidir. 2016 yılında toerik sınav  için sınav harcı 60, direksiyon sınavı için 70 TL olarak belirlenmiştir.