Sıkça Sorulan Sorular

 • Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmalısınız?

  Ehliyet almak isteyen adayların ehliyet almak için uygun yaşa gelip gelmediklerini öğrenmeleri için öncelikle hangi sınıf ehliyet alacaklarına karar vermeleri gerekir. Bunun sebebi her ehliyet sınıfı için farklı yaş sınırlaması yada yaş şartı getirilmiştir.  Detaylı bilgi için "Ehliyet Sınıfları ve Ehliyet Alma Yaşı" konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

 • Ehliyet sınavlarının 1. Grup ve 2. Grup olmak üzere iki farklı grup halinde yapılmasının sebebi nedir?

  2016 yılından itibaren trafik konularına "Trafik Adabı" konusu eklendiğinden dolayı 01.01. 2016 tarihinden sonra Sürücü Kursuna giden bir aday "Trafik Adabı" konusundan sorumlu tutulur. Bu kişilere 2.grup testi uygulanır. Bu tarihten önce sürücü kursuna giden bir aday ise, "Trafik Adabı" konusundan sorumlu tutulmadığı için 1.grup sınava tabi tutulur. Aralarında ki tek fark sadece 6 adet trafik sorusudur. 

 • Sınav Soruları Ne Zaman Yayınlanır?

  Ehliyet sınav soruları sınava girdiğiniz tarihten itibaren yaklaşık 4 gün içinde yayınlanmaktadır. İlk öğrenen siz olmak istiyorsanız eğer, web sitemizi takip ederek sınavın sorularının yayınlanıp yayınlanmadığını takip edebilirsiniz. Sınav soruları yayınlanır yayınlanmaz ACİL kodu ile hemen duyurusu yapılacaktır.   

  Ayrıca geçmiş dönemlere ait sınav sorularını online olarak çözebilirsiniz. 

 • Ehliyet Alma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

  Bir sürücü adayı ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt yaptırdığı gün itibari ile şart koşulan yaş şartını tamamlaması gerekir. Örneğin: Başvuru yapacağınız sürücü belgesi B sınıfı ehliyet olsun. Bu sınıf için istenen yaş şartı 18’dir. Sınava başvuru tarihi en son 30 Haziran olsun. Bu durumda 30 Haziran tarihine kadar başvuru yapan aday 18 yaşını tamamlamalıdır. Eğer 18 yaşını 1 Temmuz tarihinde tamamlaması halinde bir sonraki dönemi bekler. Detaylı bilgi için  bu makalemizi  inceleyebilirsiniz.

 • M Ehliyet Alma Yaşı Nedir?

  MOPED kullanacaklara verilen bu sınıfa ait sürücü belgesini almak için 16 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir. M sınıfı sürücü belgesi için ayrıntılı bilgi için  bu makalemizi  inceleyebilirsiniz. 

 • A1 Ehliyet Yaşı Kaç?

  Silindir  hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen, güç bakımından 11 kilovatı aşmayan 2 tekerlekli motosikletler için verilen A1 sürücü belgesi için 16 yaşını tamamlayıp, en az bir gün 17 yaşından gün almanız gereklidir. 

  Bütün detaylar için "A1 Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır, Hangi Araçları Kullanır?" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. 

 • B1 Ehliyet Yaşı Nedir?

  Toplam motor gücü 15 kw aşmayan ve toplam ağırlığı 400 kg geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler için verilen bu belge için en az 16 yaşını tamamlamak şartı aranır. Ayrıca deneyim olarak herhangi bir şart koşulmaz. Ayrıntılı bilgi için  buradaki  yazımızı incelemenizi tavsiye edebiliriz. 

 • A2 Ehliyet Yaş Şartı Nedir?

  35 kilovatı geçmeyen ve motosikletin ağırlığının gücüne oranı 0,2 olarak belirlenmiş değeri aşmayan 2 tekerlekli motosikler için verilen bu belge için en az 18 yaşını tamamlamak şartı aranır.

  Ayrıntılı bilgi için "A2 Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?"

 • Önümüzde ki Süreçte Yapılacak Olan İlk Ehliyet Sınavi Hangi Tarihte Yapılacaktır?

  Önümüzdeki süreçte ilk Ehliyet Sınavı 8 Ekim 2016 tarihinde yapılacaktır.

 • 8 Ekim 2016 Ehliyet Sınavı İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

  Bu tarihte yapılacak olan sınava girmeniz için en son 10 Ağustos 2016 tarihinde sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gereklidir. Bu tarihten sonra kayıt yaptıran adaylar ancak 10 Aralık 2016 tarihli sınava girebilirler. 

 • Ehliyet Sınavına Nerede Gireceğinizi Nasıl Öğreneceksiniz?

  Ehliyet sınavına girilecek yerler internet üzerinden ilan edilmez. Ayrıca posta yolu ile de gönderilmez. Sınava gireceğiniz yerleri Sürücü Kursunuz size bildirecektir.

 • 8 Ekim 2016 Ehliyet Sınavı Giriş Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

  Bütün ehliyet sınavlarında sınav giriş yerleri sınavın olacağı hafta içinde açıklanır. Dolayısı ile 8 Ekim sınavı giriş yerleri tahminen 3 Ekim (Pazartesi) - 7 Ekim (Cuma) tarihleri arasında açıklanacaktır.

 • Ehliyet Sınavı Giriş Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Ehliyet sınavına girebilmeniz için kursunuz aracılığı ile müracaat etmeniz gereklidir. Sınav ücretinizi kursunuz sizin adınıza yatıracaktır. Aynı şekilde sınav giriş belgesini de kursunuz aracılığı ile temin edebilirsiniz. Bu belge olmadan kesinlikle sınava giremezsiniz. Bu belgeyi her ne kadar kursunuz sizin adınıza alacak olsa da sizler muhakkak takip ederek hazır olup olmadığını sorgulayınız.

 • Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?
  Ehliyet sınavının ücreti 2016 yılı için 60 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret bankaya yatırılacaktır. Sizin adınıza sürücü kursunuz da yatırabilir.
 • Ehliyet Sınavı Hangi Saatlerde Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

  Ehliyet sınavları saat 11 :00 ile 12:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Toplam sınav süresi 60 dakikadır.

 • 8 Ekim 2016 Ehliyet sınavını kazanmanız için kaç puan almanız gereklidir?
  Sınavı geçmeniz için en az 70 puan almanız gereklidir. Sınavda toplam 50 adet soru sorulmaktadır. Her soru 2 puan değerindedir. Yanlış cevap doğru cevabı götürmediğinden dolayı en az 35 soruyu doğru cevaplayan yazılı sınavı kazanacaktır.
 • Direksiyon sınav ücreti ne kadar?
  2016 yılı için direksiyon sınavı ücreti 70 TL olarak belirlenmiştir. Yazılı sınav ücreti ise 60 TL'dir.
 • 8 Ekim 2016 ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  Yapılmış olunan bütün ehliyet sınavlarının sonuçları yaklaşık sınav tarihinden sonra 12 gün sonra açıklanmaktadır. Bu tabi ki ortalama bir süreyi ifade eder. Dolayısı ile 8 Ekim ehliyet sınavının 20 Ekim 2016 tarihine kadar açıklanacağını düşünmekteyiz.

 • 8 Ekim 2016 ehliyet sınavından kalan adaylar ne yapacak?

  Bu tarihteki sınavdan kalan bir aday, direksiyon sınavına girmeye hak kazanamaz. Bir sonraki yazılı sınava (10 Aralık 2016 tarihli) girmek zorundadır. Toplam da bir adayın 4 defa yazılı sınava girme hakkı vardır. Her ayrı sınav ücreti için ayrı ayrı harç ücretini yatracaktır.

 • 8 Ekim 2016 ehliyet sınavından geçenler ne yapacak?
  Yazılı sınavı geçen bir adayın direksiyon sınav süreci başlar. Kursunuz ile direksiyon derslerinizin planlamasını hemen yapınız ve ders saatlerinin randevularınızı hemen ayarlayınız. Muhakkak gece derslerine de katılınız. (Mevzuaatta yeri vardır)
   
  Kendi durumunuzu değerlendirerek gerekirse ek ders talebinde bulununuz. Çünkü direksiyon sınavından kalmanız halinde hem 70 TL sınav ücretini, hemde 2 saat ders ücretini yeniden ödemek zorundasınız. 
   
 • Direksiyon Sınavından Kalan Adaylar Ne Yapacak?
  Direksiyon sınavlarında kalan bir aday sadece 2 ders saati olarak yeniden direksiyon eğitimi almak zorundadır. Bu durumda kursa 2 saat ders ücretini ödemek zorundadır. Ayrıca 70 TL direksiyon sınav harcını da yeniden yatırmak zorundadır. Direksiyon dersi ek ücretlerini kursa kayıt yaptırmadan önce muhakkak konuşmanızı öneririm. 
   
 • Teorik ve Direksiyon sınavından geçen adayların ne yapması gerekir?

  Test sınavını geçtikten sonra direksiyon sınavınıda geçen adaylar ehliyet belgesi almaya hak kazanmış demektir. Kurslarından alacağı sürücü olur raporu, biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödeyerek ehliyetlerini almak için müracaat edebilir. Sürücü sertifikası direksiyon sınavından sonra 2 hafta içinde kurs tarafından adaya teslim edilir.

 • 8 Ekim 2016 Ehliyet Sınavının Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır?

  MEB takvimine göre bu sınavın direksiyon sınav tarihleri 05-06 Kasım 2016 , ilk direksiyon sınavını geçemeyen adaylar için ikinci sınav hakkı 26 - 27 Kasım yada 17 - 18 Aralık 2016 tarihleri olarak belirlenmiştir. Sınavın erken bir tarihe alınması halinde web sitemizden acil kodu ile duyurusu yapılacaktır.

 • 8 Ekim 2016 Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulacaktır?

  Bu sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Bu sınavda 23 Trafik, 12 İlkyardım, 9 Motor ve 6 Trafik Adabı konularından soru çıkacaktır.